Awards and Screenings

Awards and Screenings

Info on the successes of films promoted by Festagent at Russian and international festivals

1168 prizes, 5742 nominations in total

Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec total
2024 3/14 1/18 3/20 5/30 12/82
2023 2/9 8/24 5/23 11/49 7/17 8/27 9/48 15/60 20/65 26/79 31/78 21/60 163/539
2022 13/23 2/6 9/20 9/41 14/64 9/41 9/62 21/65 18/67 19/84 20/102 24/85 167/660
2021 2/8 4/18 7/22 10/56 5/22 6/27 4/31 6/50 22/119 26/124 18/124 29/84 139/685
2020 8/13 6/17 8/17 4/11 1/12 3/14 2/24 24/81 22/84 14/73 23/120 12/48 127/514
2019 2/18 3/17 10/62 11/60 9/42 8/41 12/54 21/80 15/80 14/82 25/119 15/104 145/759
2018 2/11 2/21 12/67 6/86 10/46 12/66 11/53 14/99 16/113 13/110 22/130 10/62 130/864
2017 2/8 5/22 9/33 6/50 3/35 8/38 4/41 16/70 8/94 15/81 27/118 9/48 112/638
2016 1/9 3/11 7/33 4/27 8/34 4/16 11/81 13/83 14/56 11/56 4/75 80/481
2015 0/2 0/6 0/9 2/16 1/7 0/8 1/4 2/11 2/18 1/8 5/25 2/18 16/132
2014 1/4 0/10 3/8 7/15 1/6 2/12 0/13 1/12 0/19 0/23 2/19 1/8 18/149
2013 2/4 0/1 3/7 3/21 4/14 2/19 3/11 6/21 5/22 9/39 8/32 1/13 46/204
2012 0/2 0/1 3/3 1/5 4/7 3/3 11/21
2011 0/1 1/3 0/2 0/3 1/9
2010 0/3 1/1 0/1 1/5

April 2024 30 nominations, 5 prizes


Chelkinofest Russia
BIG Best debut film

A Mutt Audience Award for the Best film

goEast Germany
ASK

Алафейская гора Russia
Lisbon Best Director

March 2024 20 nominations, 3 prizes


Bunter Hund Germany
BIG Audience award "Hasso"

BIG Best Short Fiction

February 2024 18 nominations, 1 prizes


Funduk Russia

Черноречье фест Russia

January 2024 14 nominations, 3 prizes


Possible BEST SHORT NON-FICTION FILM

Possible Best Documentary Short Film

December 2023 60 nominations, 21 prizes


Son
NOT FAIRYTALE Приз за Лучшую мужскую роль
Naked in a coat Приз за Лучшую главную женскую роль

Annual Hollywood Series United States
Superposition Best Science Fiction

Athens Marathon International Film Festival Greece
Street Light Best Cinematography

WALTZ Santa Lucía Award for International Music Video

Bastau Kazakhstan
God’s gift Best Actor

IMARP - Mostra Internacional de dança - Imagens em Movimento - Videodança Brazil

KIN Armenia
Eva

Kinoproba Russia

The Prison, Mother of Us All First round jury mention

Melbourne WebFest Australia
Movers Best Sound Design

Rolling Ideas Romania
Possible Best Documentary [Short]

Mermaid Best Female Filmmaker

Зимний Russia
Panic Attacks Grand Prix, prize for best actor (Sergei Dvoinikov)

U YEN Special Mention "For cinematic contribution to the preservation of national culture"

Международный кинофестиваль «Дни короткометражного кино» (Short Film Days) Russia

Almost a Shaman Лучший короткометражный фильм в номинации "Номинация «Коренные народы России»

November 2023 78 nominations, 31 prizes


BIG Audience Award

18th International Labor Film Festival Turkey

Superposition Best Fantasy / Sci-Fi, Best Director for a Fantasy Series, Best Writing for a Fantasy / Scifi, Best Cast in a Sci-Fi / Fantasy

Superposition Best Genre Series
Movers Best Director, Best Photography

Cyprus International Film Festival Cyprus

Galaxy 35 mm Russia
The Last Autumn of Youth Best Supporting Actor, Best sound

Lullaby Special mention

Eva Best short student documentary film

KinoSTART Russia
We Mourn Лучшая Режиссёрская работа; Лучшая женская роль
Ugly Mantras Best male role

Listapad Belarus
Emperor Best Feature Film
God’s gift Special Mention "For Humanism"

Fortune Directing Award "For affirming the eternal values of friendship at a turning point in history"

NZ Web Fest New Zealand

Fortune Special Mention “For the sparkling honesty that the viewer feels from both the director and the main characters, for the fact that the film has become a reflection of the past and present”
Ivan Semenov the Troublemaker Audience Award, Special Mention “For the work of the cinematographer and for the director’s ability to convey the bright mood of life and the spirit of adventure”
Touch Me Diploma "For the ability to reveal deep meaning using simple means"

RED APPLE Russia
Eva. Connected Through Time Digital Branded Content (Bronze), Best Visual Effects and Animation (Bronze)

Rio Webfest Brazil
Movers Best writing
Eva. Connected Through Time Best Animated Series, Best Sound

Empty Church Bronze - Foreign Drama

WINDOW Russia
The Last Autumn of Youth Best male role
Mellow Fegatello Special Prize

October 2023 79 nominations, 26 prizes


Bosifest Serbia
The Loud Song of Silence Best screenplay

Cinekid Netherlands

Touch Me SPECIAL MENTION for the best actor

Dating Russia Russia
The Guardian of Ural Best short film

Welcome to the Family Best Feature Comedy Film

Korkut Ata Turkic World Film Festival Turkey
God’s gift Best Director

LAMPA Russia
The Loud Song of Silence Best documentary short film

Minnesota WebFest United States
Movers Best Sci-Fi/Fantasy Series, Best Dramatic Performance in a Series (Danil Steklov)
Superposition Best Overall Series

PiterKit Russia
The Edge of the Broken Moon Best Fiction Debut

Vertical Russia
Swim Диплом жюри "За отвагу"
The Guardian of Ural Best fiction film

Золотая башня Russia

Маяк Russia
Shelter Kingdom Best Debut, Best Cinematography

Chaikin Island 1 место - Лучшее семейное кино; 1 место - Актерское мастерство; 3 место - Лучший сценарий

Shalabolinskaya pisanitsa Лучший телевизионный фильм
Almost a Shaman Third place in the nomination "Best directing"
Four Women 3d place for the Best Fiction film

Молодой киновек Russia
Agnus Best editing
Lullaby Second place for the Best socially oriented film
Mellow Fegatello 2nd place "Best short film", Best cinematographer

Фестиваль этнографических фильмов «Этно-Крым» Russia
U YEN Best Documentary

September 2023 65 nominations, 20 prizes


CineFem, el Primer Festival Internacional de Cine de la Mujer de Uruguay Uruguay

Touch Me Special Award

Touch Me Best Film on Women

Mellow Fegatello Grand Prix
U YEN Best film about music
The Neighbor Гран-при
The Changers Best Documentary

KINOSVET Belarus

KO:SH Film Fest Albania

Kinoshok Russia
The Edge of the Broken Moon Best cinematography, Best Actress
BIG Diploma Best traditions of the world cinema

Zakura Best Documentary Feature Film

SAMA International Film Festival Sweden

T.O. Webfest Canada
Dates&Mates (season 3) Best International Web Series

Fortune Special Mention

August 2023 60 nominations, 15 prizes


Eva Best Documentary

KONIK Russia
Fox Cub Диплом "За поиск яркого художественного решения"
The Night You Can Диплом "За тонкость и чувственность в понимании конфликта"
Naked in a coat Лучший фильм

The Neighbor Диплом лауреата I степени в номинации "Игровой короткометражный фильм", Лучшая женская роль, Диплом За популяризацию духовно-нравственных ценностей
ARTEK. THE BIG JOURNEY. Лауреат 3 степени
Ivan Semenov the Troublemaker Лауреат 2 степени, Лучшая актерская работа

TIM AMINOV – ULTRAVIOLENCE 3rd place in the category Music Video

Empty Church Best International Narrative Feature

The International Film and Television Festival SIMFESTThe International Film and Television Festival SIMFEST Romania

Волгоградский факел Russia

Волна Russia

На семи холмах Russia

July 2023 48 nominations, 9 prizes


BUEIFF Web Series Argentina
Dates&Mates (season 3) Best Web Series

BiFan South Korea
Mermaid Best Short Film

Mellow Fegatello Special prize

Voices of the Arctic Best Feature Film

KINOSVET Belarus
Mellow Fegatello Best feature film for kids

Patriki Film Festival Russia

Zerkalo Russia

(Father) Vsevolod Special Jury Award

June 2023 27 nominations, 8 prizes


Cinergo International Film Festival Greece

Doker Russia
Eva

Ivan Semenov the Troublemaker Boris Grachevsky Prize for the Best Children's Performance

Like Lev Tolstoy Best male role

Sounderground Italy

Zilant Russia
Like Lev Tolstoy Special Jury Prize

Jane Not Sane Лучший фильм в категории 12+

Международный кинофестиваль в Нальчике Russia

May 2023 17 nominations, 7 prizes


Hotel Brown JUNIOR JURY SPECIAL MENTION

ICVM Crown Awards United States
Empty Church Best Foreign Film (Gold Crown Award), Best Non-Theatrical Release (Bronze Crown Award)

White Bird Russia
Like Lev Tolstoy Best dramatic short

U YEN Special Mention

April 2023 49 nominations, 11 prizes


7ème Lune France
Birdsong Lune d’or ex-aequo

Bunter Hund Germany

Ivan Semenov the Troublemaker «Лучший игровой фильм» по голосованию детского жюри

Espoo Digi-Dance International Finland

Golden Raven Russia
The Neighbor Специальный приз жюри "За успешный дебют в режиссуре"

KinoSfera Russia
The Night You Can Приз за лучшую режиссерскую работу игрового фильма

Fedya on the market 2nd place in the category "Professionals"
New Mom 3rd place in the category "Professionals"

ASK The Best Director

March 2023 23 nominations, 5 prizes


No Trace Best Soundtrack

NYBA Dance Film Fest United States

Алафейская гора Russia
Vegetable Garden Grand-Prize, Best actress

Getting to know silence Лучший документальный социальный фильм

February 2023 24 nominations, 8 prizes


Cleveland International Kids Film Festival United States

God’s gift Crystal Simorgh for Best Script

Gathering Russia
Swim Диплом "За сохранение памяти героев Ледовой Дороги Жизни"
Swim Диплом от "Волонтёров победы"
The Changers Prize of the administration of the city
Medical Case Diploma

Первый фестиваль российского кино "Черноречье фест" Russia

Черноречье Фест Russia

January 2023 9 nominations, 2 prizes


Fortune Special Jury Mention

December 2022 85 nominations, 24 prizes


Asia Web Awards South Korea

Bastau Kazakhstan

KIN Armenia

Welcome to the Family Best Production, Best Actor (Vladimir Sychev)

U YEN special mention of the jury

Stalker Russia
Memorial Special Mention
Medical Case Special Mention
The Changers Special Mention
Emperor Best Script
Street Light Best Short
Dad

The Night You Can Диплом «За выразительный актерский дуэт»
Chicken Лучший фильм для детей (подростков)
Street Light Special Mention
Son of the Sun Special Mention

Зимний Russia
Big Snakes of Ulli-Kale Prize for the best visual solution
AITA Приз за лучшую мужскую роль, Приз за лучшую режиссуру

Родные тропы Russia

Фестиваль-конкурс любительских и профессиональных фильмов "Молодой киновек" Russia
Swim Приз "Лучшее освещение исторической темы. Приз имени киноведа Юрия Болдырева."

November 2022 102 nominations, 20 prizes


21114 - Film fest Serbia

BUEIFF Web Series Argentina
Pops Best Web Series

Only, I Am Normal Приз зрительских симпатий

FiCMA Spain
Pops Best Web Series

Follow your heart United States

FRIENDMATES Best Web Series

KinoSTART Russia
The Neighbor Лучшая женская роль, Приз зрительских симпатий

La.Meko Germany

NYC Web Fest United States
Pops Best Supporting Actor, Outstanding Achievement in Lighting, Best Foreign Language

Rio Webfest Brazil
FRIENDMATES Best Actress, Best Editing

Pops Honorable Mention

ZTFEST Russia

Zinebi Spain
Son of the Sun UNICEF Award

Вечевой колокол Russia
Breguet Best Fiction Film

October 2022 84 nominations, 19 prizes


AJAYU International Animation Festival Peru

Art Film Awards - Monthly Competition

Pops Best Screenplay

CINEMAGIC Ireland

Children’s International Film Festival of Wales United Kingdom

Festival Internacional de Cinema Ambiental da Serra da Estrela Portugal

KINOFILM United Kingdom

London International Monthly Film Festival

PiterKit Russia
We Mourn Best film according to the audience, Best film of the festival

Hotel Brown Best Youth-Made Film

SeSIFF South Korea

São Tomé and Príncipe International Film Festival Portugal
KUUMBA UMBO / BIRTH OF FORM Best International Animation

THESS Greece

WINDOW Russia
My brother Artyom Audience Choice Award
8 Minutes to the Ground Winner of the first degree
White Heterosexual Man Winner of the second degree
Here lived and worked... Winner of the first degree
New Mom Winner in the category

Zero Plus Russia
Fighting for My Sunshine Диплом за лучшую актерскую работу
Ivan Semenov the Troublemaker For contribution to the development of children's and family cinema, Hope of Russian cinema - Prize to Roman Pogorelov

Only, I Am Normal Grand Prix

September 2022 67 nominations, 18 prizes


Amur Fest Russia
Medical Case Best actress
Our winter Best cinematography
Extra Lesson Audience Award

Promises Special Prize
Sold Out Special Prize
Marusya Forever! Специальный приз Гильдии кинорежиссеров

KinoSTART Russia
Harassment Лучший сценарий

Kinoshok Russia
Only, I Am Normal Special Award
New Mom Special Mention
Street Light Special Mention

Big Snakes of Ulli-Kale Prize «For contribution to cinema»

Minnesota WebFest United States
Night Witches Best Dramedy, Best Overall Series

New season Russia
Devil’s Dozen Hero of the new season - Danila Kozlovskiy

Serial Killer Czech Republic

Veche Russia
Sincerely Yours Best Actress

Fighting for My Sunshine «Многонациональный мир России» / Игровые полнометражные фильмы. 3-е место

Extra Lesson За музыку к фильму

August 2022 65 nominations, 21 prizes


Fortune Audience Award

Street Light Best Sound Design

New Mom Honourable Mention

Okno Filmfest Russia
Emperor особое упоминание жюри "За дуэт антагонистов", победитель голосования кинокритиков “5 звезд”

Tetova International Film Festival ODA Macedonia

Волгоградский факел Russia
Victory Best Director
Here lived and worked... Best Director

Первый фестиваль нового кино Russia

Out of Coverage Лучший художественный полнометражный фильм, Лучший актер, Диплом «За невероятную операторскую работу»
The Everlasting Story Диплом "За художественное решение"
The Stars Will Guide Me Гран-при, Лучшая актриса, Диплом «За лучший саундтрек», Диплом «За лучшую роль второго плана»
ARTEK. THE BIG JOURNEY. Диплом «За лучший саундтрек», Диплом «За замечательную коллекцию костюмов», Диплом «За сценарий», Специальный Приз Президента Фестиваля «Мы родом из детства»

July 2022 62 nominations, 9 prizes


Ariano International Film Festival Italy

Kinoles Russia
Street Light Special diploma
Avako First place

REALIST Web Series Weekend Russia
Hydra Best Script

New Mom Best Film, Best Director, Best Editing, Best Set Design

VOICES Russia

Vote to Film Russia
New Mom Best Film

Хрустальный источник Russia

June 2022 41 nominations, 9 prizes


BUEIFF Web Series Argentina
FRIENDMATES Best edition

Sincerely Yours Best film in Russian
Awaiting Best music video

die Seriale Germany
Night Witches Best Cinematography

May 2022 64 nominations, 14 prizes


17 moments Russia
The Stars Will Guide Me Лучшая композиторская работа имени Микаэла Таривердиева
Marusya Forever! Приз за оптимистичное одухотворяющее кино имени Станислава Ростоцкого

Beirut International Children and Family Film Festival

The Shepherd Audience Award

Golden Baklava Film Academy International Student Film Festival Turkey

Golden five Russia
My VR Лучшая мужская роль

Hero Russia
Only, I Am Normal Лучшая женская роль, лучшая мужская роль

April 2022 41 nominations, 9 prizes


BUEIFF Web Series Argentina
Dates&Mates Best actress
Night Witches Best cinematography

Maze D'Or Four Stars Award

Chelkinofest Russia
Avako Best Debut
Chicken Best Short

Festival Internacional Signes da Noite - Urbino Italy

Harassment Специальный приз

HARD:LINE Film Festival Germany

Kurja Polt Genre Film Festival Slovenia

Moscow Shorts Russia
Dirty Art Hairdressing Best Experimental

March 2022 20 nominations, 9 prizes


Artdocfest Latvia
Babiy Kray Best Director

Stalin Unlimited Judge's Special Mention

Dream Best short film

Fortune Best script, Best actress, best art director

Альфейская гора Russia
Fighting for My Sunshine Best male role and direction

Альфейская гора Russia
Higher Levels Best diretion

February 2022 6 nominations, 2 prizes


Night Witches Best Non-English Series, Best Ensemble

Maze D'Or Best First Time Filmmaker

January 2022 23 nominations, 13 prizes


BeachfrontFilmFest United States
Fortune Best Cinematography

International Film Weekend in Würzburg Germany

Sugar show Best Animation Film
8 Minutes to the Ground Best Documentary Short
I always lost my Gloves Best woman director
Fortune Best Fiction Film / Audience Award
The Dark Deal Best Cinematography
My VR Best director

Short Film Factory Romania
Gigantic Fluctuation Special mention

Zugzwang Best Cinematography
White Heterosexual Man Grand Prize, The Audience Award
Milk Best Art Director
Net
Sister Best direction

Fortune Best International Film

December 2021 84 nominations, 29 prizes


ARCTIC OPEN Russia
Only, I Am Normal Best Youth film, Best Film Director for Children and Youth
Second Sun Best feature film
My brother Artyom Special Diploma

Artkinofest Russia
White Heterosexual Man People's choice Diploma
You Are Here Grand Prix
Higher Levels Best director
Thanks Best experimental film
An Essay On... Best short film under 30 minutes

Blow-Up United States
Stalin Unlimited Semi-Finalist

Calcutta International Cult Film Festival India
One Soul for Two Best Short

Catharsis Russia
Getting to know silence Semi-Finalist

Chicago Indie Film Awards United States
Super Meow Best TV Series

FEST21 Serbia
Loan Shark Politika Award for Best Serbian Film

Kinoproba Russia
The Getaway Audience Choice Award
Alfaromeo Special Jury Diploma
You Are Here Special Jury Diploma

Los Angeles Animation Festival United States
ZEMFIRA — AUSTIN CGI — Silver Award

Short Stop InternationalFilm festival Romania

Victory Special Prize

Webfest Berlin Germany
Night Witches Best Drama

Willlachen Comedy & Satire Filmprize - the golden cellar rattle Austria

Золотая Башня Russia
Victory Special Prize

Who are You? Best film about history and traditions of homeland
8 Minutes to the Ground Best Documentary, Best Director

November 2021 124 nominations, 18 prizes


Ajayu International Animation Festival Peru

Sweetie, You Won't Believe It Special Jury Award, Best Use of a location
The Shepherd Audience Award: Best horror short

Black Cat Film festival Slovenia

Galaxy 35 mm Russia
Sister Best Director, Audience Award, Best Ensemble Cast

Out of Coverage Best Director for Youth Theme Film

JUNIORFEST Czech Republic

KIN Armenia

Liberty International Movie Film festival South Korea

Listapad Belarus
White Heterosexual Man Diploma For Accurate Movieirony

NYC Web Fest United States

NZ Web Fest United States

ROFL Film Festival Spain

Telemania Russia
Avako Second place, special prizes

Золотая башня Russia

October 2021 124 nominations, 26 prizes


31st Cinekid Film, Television and Digital Media Festival Netherlands

Banjaluka Bosnia and Herzegovina

Night Witches Best Cinematography

Cannes Series France

Cinekid Film, Television and Digital Media Festival Netherlands

New Harvest Russia

Just Business Best Director
Sicera Best Drama
When Will it Happen Best No Budget Film
Fortune Best short
My brother Artyom Best actor
Faceless field Best cinematography
One-way Mirror Best woman director
Birthday Best Melodrama, Special Award
16/8 Best Debut Filmmaker, Special Award

Six Seas. Don’t Lean Best Travel Mobile New Media Award

Sweetie, You Won't Believe It Best Ensemble Cast, Most Original Film, Best film to watch with a crowd

Fortune Best International Film

Кабардино-балкария - 100 Russia

Ойка Russia
When I Was Young I Used to Look on Fire Приз зрительских симпатий

September 2021 119 nominations, 22 prizes


15th Sydney Underground Film Festival Australia

LIFT Best Short Film of the month

Crew 3,14 CREA Award for best direction

Jahorina Film Festival Bosnia and Herzegovina
Lukomorye (Alexander Pushkin’s poem) The best tourist film in the international selection
Karabakh. The Lost World The best TV documentary in international competition

Freza special mention for Production Design

Kinotavr Russia
The Hero Jury's Diploma "For accuracy and purity"

L'Étrange Festival France

Night Witches Honorable Mention

NY Inspirational Film Festival United States

Cosmo LIFE Best Sound Design

Crossing Continents Best Animated Music Video

Trash Film Festival Croatia

ZLIN Czech Republic

МКФ « Славянска приказка» Bulgaria
Ice Tale Best young actress

August 2021 50 nominations, 6 prizes


You Are Here Best short film

Avako Best Short

July 2021 31 nominations, 4 prizes


Animator Poland
The Other Way Wolf Best animated series

Fest Anča Slovakia

The Shepherd MELIES D'ARGENT Award for Best European Fantastic Short Film

June 2021 27 nominations, 6 prizes


Doker Russia
The Getaway Best Short

Golden Knight Russia
Artifact Prize "Golden Vityaz", Special Jury Prize

Petition 1001 3d degree winner; Youth Jury Award for the best film

Cosmo LIFE Best Documentary - Concert

Mommy’s Calf Best film and Best Russian Film

May 2021 22 nominations, 5 prizes


Hey, Gray Special prize
The Liar 1st Place
Petition 1001 2nd Place in professional category

ZEMFIRA — AUSTIN Best Music Video, Best Concept

Wegiel Film Festival Poland

Виват Кино Россия Russia

April 2021 56 nominations, 10 prizes


Bare Bones Music and Documentary Festival United States

Stalin Unlimited Special Jury Prize for The best short film

Chelkinofest Russia
Sister Sensuality Diploma

IndieJúnior Allianz – International Children’s and Youth Film Festival Portugal

Stalin Unlimited Best Mockumentary, Best Director

The Shepherd Jury Award for the Best Short

Saint Anna Russia
Sister Grand Prix, Best Ensemble, Best Feature Film
You Are Here Second Prize

Shortie Film Festival United States
The Last Feast of Feodora Best student film

You Are Here Best Short film and a special diploma for Maria Lapshina
Muse Special diploma from OTR

March 2021 22 nominations, 7 prizes


Cardboard Pier Award of Merit

Eight Women Russia
Once in Trubchevsk Grand Prize

Los Angeles Cinematography Awards United States
ZEMFIRA — AUSTIN BEST ANIMATED FILM CINEMATOGRAPHY

Los Angeles Film Awards United States
16/8 Honorable mention

Sugar show 3rd place of professional rating prize
10000 Ugly Inkblots Приз Гильдии киноведов и кинокритиков Союза кинематографистов РФ; диплом в категории «лучший профессиональный короткометражный фильм» с формулировкой «за уникальное владение искусством анимации»; приз профессионального сообщества.

Vegas Movie Awards United States
16/8 Best Narrative Short

February 2021 18 nominations, 4 prizes


Canterbury Anifest United Kingdom
10000 Ugly Inkblots Best Sound

16/8 Best student film

January 2021 8 nominations, 2 prizes


Moscow Indie Film Festival Russia

December 2020 48 nominations, 12 prizes


Freza Best Erotic Film

Flahertiana Russia
A Mom for Julia Special Jury Mention for Loyalty to Robert Flaherty’s Principles of Working on Film

Okno Filmfest Russia
Trigger Diploma "For the art of experiment"

Russian Film Week United Kingdom

Russian Film Week United Kingdom

Short Film Day Russia
How Dad Nicked the Snow for Mom Best Film Premiere

Stars of Wild Beauty Montenegro
Lukomorye (Alexander Pushkin’s poem) Best commercial campaign

The Flood Best Film, Best Actress, Best Director

Vivat! Russia
Once in Trubchevsk Best Director

WINDOW Russia
Shashel Festival Laureate

Всероссийский фестиваль образовательного кино «Взрослеем вместе» Russia

November 2020 120 nominations, 23 prizes


Apocalypse and World Salvation Germany

My name is Petya Best film about childrens

The Time Guardians Best Cinematography
Sweetie, You Won't Believe It The Audience Award

Mommy’s Calf Best Short Fiction Film for children from 5 to 7 years old

Flicks Film Festival United Kingdom
16/8 Best Student Film

Galaxy 35 mm Russia
My name is Petya Award Jury
My name is Petya Best music

LIAF United Kingdom

Shoots of Communism on the Tersky Coast of the White Sea Special prize for the recording of the unique way of living of Russian countryside inhabitants

Spice Boyz Best Feature Film

Russia Russia
A Mom for Julia Prize of the Administration of Nizhny Tagil

Crew 3,14 Best comedy short film

Герой Russia
Artifact Best screenplay, Best cinematographer, Best Supporting Actor

Abigail Grand Prix, Diploma for the best child Performance and Festival Diploma
The Time Guardians 2 place in the nomination "Cinematography", Festival diploma

October 2020 73 nominations, 14 prizes


Mommy’s Calf Special Mention

Kinoshok Russia
Spice Boyz Best female role
You Are Here Special Jury Prize
Sweetie, You Won't Believe It Best Feature film, Best Script, Diploma from the press

16/8 Best Cinematography Award

PUBLICYSTYKA Poland
The Liar 3rd place in foreign movies category

Schlingel Germany
My Little Sister Award of the ECFA Jury

Tuzla Film Festival Bosnia and Herzegovina

Vertical Russia
Terra Nomination winner
The Rope Nomination winner

September 2020 84 nominations, 22 prizes


Thanks Best Experimental Film

Artkinofest Russia
You Are Here Best film in the section of films up to 30 minutes
The Robbers Losers Jury diploma
Mommy’s Calf Jury diploma
Shashel Best script

Mommy’s Calf BEST SHORT FILM THEME CHILDHOOD

The Liar Jury Award for Outstanding Performance for Marta Timofeeva

Luleå International Film Festival Sweden

Mlada Kamera Czech Republic

Hey, Gray Best short fiction film

Onyko Films Awards Ukraine
Petition 1001 Best Director

Ortometraggi Film Festival Italy
Mommy’s Calf Special Jury Mention

Patriki Film Festival Russia

My name is Petya SPECIAL MENTION IN THE SPIRIT OF PEACE

Crew 3,14 Silver Award in the category of short films
Mr. Advocate Platinum award
Black Coat Best director
I'm Father Christmas Finalist in the category of student films
Petition 1001 Best film editing

Zero Plus Russia
The Other Way Wolf Diploma "For equal opportunities"

August 2020 81 nominations, 24 prizes


Budem Fest Russia
A Mom for Julia Best documentary
A Private Thing Jury Award

Filmfestival Kitzbuehel Austria

Firm Film Festival Spain
VR CR3W Best Student Film

Petition 1001 The brightest acting duet
Test Drive Best actor
At a Height The best acting duet
The Robbers Losers Grand Prix
Mommy’s Calf Best Family Film

Mommy’s Calf First prize in the category «Adults for children»; Diploma for the best acting
Lucky Photo Festival Diploma
Near and Dear 3rd place and a diploma for the best cast
Brothers Diploma for the best acting
The Daydreamer Diploma for the best cast
The Heirs Diploma for the best acting